Jdi na obsah Jdi na menu
 


1998-2008 - Prvních deset let

7. 2. 2009

Historie Divadla Podkova se začíná psát v létě roku 1998. Jméno "Divadlo Podkova" bylo zvoleno v podstatě náhodou, podle rezavé podkovy nelezené za komínem u chaty vedle divadla, ovšem již od počátku je používáno slovo divadlo jako součást názvu, proto je psáno s velkým D. První představení, která se na divadle uskutečnila v letech 1998-2001, představovala pásma improvizovaných scének. Na fotografii níže je zachycena původní podoba scény Divadla Podkova v Josefově Huti. Základ pódia přežil do dnešních dnů, ovšem celý areál divadla prošel za dobu své existence řadou úprav. Již na první pohled je patrné, že v začátcích divadlu zcela chybělo jakékoliv zázemí pro herce.

Původní-podoba-DP.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Až rok 2002 znamenal začátek dlouhé cesty Divadla Podkova k jeho dnešnímu charakteru. V sezoně 2002 se poprvé hrálo podle psaných scénářů, představení tak dostala pevnou strukturu. Ještě pod vlivem počátečních let zůstávalo zachováno tvoření představení pásmem scének, ty však byly realizovány na základě převzatého scénáře upraveného pro potřeby divadla. V sezoně 2002 se konkrétně jednalo o krátké humorné veršované pohádky z tvorby hudební skupiny Lokálka.

Chalupa.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V následujícím roce 2003 divadlo oslavilo 5 let od založení, paradoxně se však v tomto roce hrálo na scéně nejméně, a to navzdory tomu, že vzrostl počet diváků - premiéru jich navštívilo přes 40. Realizováno bylo pouze jedno jediné krátké představení bez jakékoliv reprízy.

IMG_0015.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

V následujícím roce 2004 došlo k dalšímu nárůstu počtu diváků a tento trend od té doby neustále pokračoval. Divadlo v tomto roce také představilo delší a lépe komponované představení, které však bylo stále sestaveno z několika za sebe řazených scének. Výraznějších změn se dočkala také samotná scéna: byla pořízena nová opona, kterou divadlo používá dodnes, a také nápis na scéně a jeho podklad dostaly své dodnes charakteristické barvy. V roce 2004 navíc Divadlo Podkova převzalo v Josefově Huti tradici stavby májky (tu spoluorganizuje dosud, avšak od roku 2011 ve spolupráci s hostincem Za Řekou, do jehož areálu se májka z areálu divadla přesunula).

Rok 2005 přinesl především jednu důležitou novinku: poprvé byla do představení zařazena tombola. Ta je od té doby tradiční součástí všech premiér, kam je zařazována místo přestávky uprostřed představení. Na diváky vždy čekají tematické a humorné ceny a samotné předávání cen je tak plnohodnoutnou součástí představení.

IMG_0039.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Významným mezníkem pro Divadlo Podkova se pak stal rok 2006, neboť v tomto roce divadlo poprvé uvedlo místo pásma scének jednu souvislou divadelní hru. Jednalo se o již klasickou hru z tvorby Divadla Járy Cimrmana Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Se hrou také divadlo poprvé vystoupilo i v jiném ročním období než v létě a jinde než na vlastní scéně, a to na říjnové divadelním festivalu pořádaném MAS Český západ v Olbramově. Reprízy letních představení na tomto festivalu pak divadlo připravovalo pravidelně až do roku 2013.

V roce 2007 pak Divadlo Podkova poprvé uvedlo autorskou hru psanou přímo pro jeho prostředí a jeho herce. V této hře - "Kudy vede cesta", jejíž autorem byl Otakar Zíma - také divadlo poprvé začalo využívat i prostory mimo hlavní scénu, především boční terasu a prostor pod pódiem přímo před diváky.

 

V roce 2008 Divadlo Podkova oslavilo 10 let existence. Při této příležitosti také na jeho scéně vystoupil i hostující soubor - studentský Divadelní soubor GOA Mariánské Lázně se hrou "Titanik podle Ringo Čecha". Představení se uskutečnilo posledního května. Samotnou oslavou výročí pak byla tradiční červencová premiéra, která byla sestavena z výběru nejlepších scének z historie divadla a jednoho nového kusu - humorné indiánské pohádky Vlastimila Pešky "Wahurka a Čučudejové". Brněnský autor tuto hru původně napsal pro divadlo westernového městečka v Boskovicích, avšak našemu divadlu ji posléze nabídl též, a tak ji mohli diváci vidět i na západě. Představení, které mělo oslavit desáté výročí divadla, se ovšem do historie Divadla Podkova zapsalo i jinak - bylo totiž dosud nejdeštivějším představením. V den představení pršelo nepřetržitě od rána do večera. Diváci však přesto dorazili v úctyhodném počtu, za což jim patří velký dík.

P7120036.JPG

 

 

Předávání cen z tomboly při představení k 10 letům divadla v rámci scénky "Rozhovor s výrobkyní pravé domácí slivovice Natašou Páleníkovou", která byla k tomuto účelu napsána v předchozím roce.

 

Indiáni-1.jpg

 

 

 

 

Z jediného nově nastudovaného kousku k 10 letům divadla, indiánské pohádky Wahurka a Čučudejové.