Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2012 - Rebelové míří na západ

12. 3. 2013

První aktivitou, na níž naše divadlo v roce 2012 spolupracovalo, bylo tradiční pálení čarodějnic se stavbou májky 30. dubna večer. Jelikož se v předchozím roce spolupráce na tomto večeru s místní hospůdkou Za Řekou osvědčila, i v roce 2012 jsme májku stavěli u hospody. Naše divadlo v tomto roce organizovalo pouze přímo stavbu májky, ostatní program večera byl plně v rukou spolupracovníků hospůdky.

Divadelní sezonu 2012 jsme na přírodním divadle zahájili v sobotu 2. června, kdy se od 17 hodin na naší scéně uskutečnilo představení hostujícího souboru Divadélko z Mariánských Lázní. Hostující soubor (v němž mimo jiné hráli také Jaroslav Blažek a Viktorie Rečková, kteří se od roku 2011 stali kmenovými členy divadelní skupiny Divadla Podkova) přivezl komedii Světáci ve víru velkoměsta. Mariánskolázeňská skupina během víkendového pobytu v Josefově Huti natočila také krátký amatérský film "Dnes večer zase vyjdou hvězdy", v němž se též objevilo prostředí našeho divadla.

img_3544.jpg 

  Z červnového představení hostujícího souboru Světáci ve víru velkoměsta.

 

 

 

 

 

V letní sezoně jsme divákům představili inscenaci Rebelové míří na západ. Představení volně inspirované filmem Rebelové z dílny Filipa Renče a Zdeňka Zelenky se odehrávalo v roce 1968, náš příběh byl však oproti filmu protažen až do roku 1989 a končil šťastně. V inscenaci se objevila také část básnické skladby Jana Zahradníčka Znamení moci, která byla vydána v roce 1968 a stala se jedním ze symbolů roku, kdy cestě ke svobodě následoval strmý pád se sovětskou okupací. Scénář k inscenaci podle předlohy zpracoval Michal Rejžo Pavlík. Plně jsme využili prostoru našeho přírodního divadla, které nám dovolilo hrát zároveň na pódiu, pod ním i na boční terase, jezdit na koloběžkách či padat do křoví. Poprvé jsme do představení zařadili několik tanců. Ty připravil Evžen Bočkor, student tance na Pražské konzervatoři, a setkaly se u publika s velkým ohlasem. Námět byl pro nás velkou výzvou - i proto, že příběh nebyl jen veselý, ale i hořký - a největší odměnou tak byl vysoký zájem publika a jeho reakce během představení. Ve scénách líčících vstup sovětské armády do Československa se některým divákům dokonce orosily oči, což se dosud v historii našeho divadla nestalo. Premiéru na naší přírodní scéně v údolí Mže jsme uvedli v sobotu 7. července 2012 od 17 hodin a navštívilo ji přes 170 diváků. Hlavní ženskou roli hrála Lucie Kracíková z Horšovského Týna, v roli nejlepší kamarádky jí sekundovala Viktorie Rečková. Do hlavní mužské role byl obsazen Jaroslav Blažek, student herectví na Pražské konzervatoři, s ním si ve dvojici zahrál Honza Hrdlička z Veselí nad Moravou.

22.jpg

 

 Lucie Kracíková v hlavní roli Terezy spolu s Annou Sýkorovou v roli průvodčí.

 

 

 

 

41.jpg

 

 

Hlavní ženské hrdinky (zleva) Bugina s Terezou stvárnily Viktorie Rečková a Lucie Kracíková.

 

 

 

 dsc09744.jpg

 

Ze začátku letní premiéry představení Rebelové míří na západ. V levé části fotografie Michal Rejžo Pavlík a Jaroslav Blažek.

 

 

 

 

dsc09754.jpg

 

 

Hlavní mužské hrdiny (zleva) Šimona a Boba zahráli Jaroslav Blažek a Honza Hrdlička.

 

 

 

 

dsc09761.jpg

 

 

 

Evžen Bočkor a Alena Pavlíková při tanci s kometou. Ústřední čtveřice je sleduje na cestě.

 

 

 

p7070138.jpg

 

 Alena Pavlíková a Evžen Bočkor si zahráli hospodského a jeho přítelkyni. Zde v jednom ze společných tanců.

 

 

 

 

 

 

p7070140.jpg

 

 

 

Hlavní hrdinové čekají na nádraží, ovšem ne na vlak...

 

 

 

 

 

 p7070141.jpg

 

 

...ale na Terezu (Lucie Kracíková z Horšovského Týna), která jela vlakem skládat maturitní zkoušku.

 

 

 

 

 157.jpg

 

 

Z konce premiéry. Zleva Michal Rejžo Pavlík, Anna Sýkorová, Jaroslav Blažek, Alena Pavlíková, Viktorie Rečková, Lucie Kracíková, Evžen Bočkor a Honza Hrdlička.

 

 

 

Letní představení inscenace Rebelové míří na západ se stalo divácky nejúspěšnějším z dosavadní tvorby Divadla Podkova. Vzhledem k tomu, že přímo z řad diváků se ozývaly hlasy po repríze, rozhodli jsme se s inscenací navštívit také podzimní festival pořádaný MAS Český západ v Olbramově. Repríza představení Rebelové míří na západ se uskutečnila 20. října 2012 od 16 hodin v sále olbramovské hospody. Představení se i zde dočkalo obřího úspěchu, sál byl diváky přímo přecpaný, vzhledem k čemuž se staly problematickými scény, kdy jsme potřebovali procházet sálem. Atmosféra v plném sále však byla výborná a zřejmě i díky ní podali herci neobvykle dobré výkony. Reprízy na podzimním festivalu bývaly vždy totiž problematické, neboť se herci sešli po třech měsících a měli vždy jen dva dny na osvěžení inscenace, přizpůsobit představení na stísněné podmínky sálu bylo navíc vždy obtížné. Rebelové míří na západ byly asi jediným představením, které se na olbramovském festivalu podařilo zahrát bez významnějších chyb. 

 

12.jpg

 

 

 Michal Rejžo Pavlík v roli kněze v představení Rebelové míří na západ při podzimní repríze na divadelním festivalu v Olbramově.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 14.jpg

 

 

Dvojice hlavních hrdinek při představení v Olbramově - Viktorie Rečková a Lucie Kracíková.

 

 

 

  15.jpg

 

 Bugina (Viktorie Rečková) při rozhovoru s farářem (Michal Rejžo Pavlík).

 

 

 

 

20.jpg

 

 

 

 

Hrdinky Tereza a Bugina se učí na maturitu.

 

 

 

 24.jpg

 

 

 

Anna Sýkorová a Evžen Bočkor jako učitelka a předseda maturitní komise.

 

 

 

 31.jpg

 

 

 

Alena Pavlíková a Evžen Bočkor při tanci s kometou na úzkém prostoru mezi diváky a oponou na divadelním festivalu v Olbramově.

 

 

32.jpg

 

 

 

 

 Ústřední čtveřice při festivalové repríze. Zleva Honza Hrdlička, Jaroslav Blažek, Viktorie Rečková a Lucie Kracíková.

 

 

 40.jpg

 

 

 

 Hlavní hrdinové Šimon a Tereza (Jaroslav Blažek a Lucie Kracíková)

 

 

 

 dsc00543.jpg

 

 

Scéna, při které se divákům nejdřív zatajil dech a poté se rozesmáli: Tereza (Lucie Kracíková) ve vzteku rozbije portrét Lenina o Oldovu hlavu (Michal Rejžo Pavlík).

 

 

 

dsc00423.jpg

 

 

 Scéna, při níž Alena Pavlíková v roli Alžběty okouzlila diváky tím, že vypila celé pivo na ex. Na scéně dále Evžen Bočkor jako hostinský a Michal Rejžo Pavlík zde v epizodní roli Alžbětina přítele, od něhož Alžběta uteče právě k hostinskému, otci hlavní hrdinky Terezy, který ji okouzlí svým humorem.

 

 

 

Další fotografie z představení naleznete ve fotoalbu!

 

Zde se můžete podívat na záznam reprízy inscenace na divadelním festivalu v Olbramově. Premiéru se nám bohužel nepodařilo zaznamenat, neboť po pár minut přestala spolupracovat technika. Omlouvám se za nízkou kvalitu záznamu, způsobenou i stísněným prostorem sálu, na který nebylo představení koncipováno.